Sprawdź co się dzieje
2020-01-13Ferie w mieście, Ale... lepsze będą ferie pod miastem! Zapraszamy
2020-01-02Europa Nostra dla mieszkańców Zabrza
2019-11-30Barbórkowa szychta
2019-08-05Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu – PODZIEMNA PRZYGODA
2019-07-29Park 12C - Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
2019-07-01Wakacje w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu
0000-00-00Urodziny na Grubie
Logo

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

aktywny

Typ podmiotu: inny

Mapa Aktywności Lokalnej

Siedziba główna

Telefon:
32 630 30 91

Adres:
Jodłowa 59
41-800 Zabrze

Internet:
http://www.muzeumgornictwa.pl/
biuro@muzeumgornictwa.pl

Jak do nas trafić?

Formularz kontaktowy

Placówki

Sztolnia Królowa Luiza Pokaż na mapie Telefon:
Adres:
Maurycego Mochnackiego 12
41-800 Zabrze
Dodatkowe informacje:

Zmiana nazyw ulicy z Sienkiewicza 43 na Maurycego Mochanckiego 12

 

https://sztolnialuiza.pl/

Kopalnia Guido Pokaż na mapie Telefon:
Adres:
3 Maja 93
41-800 Zabrze
Dodatkowe informacje:

https://kopalniaguido.pl/index.php

Kopalnia Guido Pokaż na mapie Telefon:
Adres:
3 Maja 93
41-800 Zabrze
Dodatkowe informacje:

https://kopalniaguido.pl/index.php

Informacje dodatkowe

Skrót

MGW

Działalność gospodarcza

Status OPP

Posiada jednostki terenowe

Jest to jednostka terenowa

O nas

Muzeum Górnictwa Węglowego jest obecnie największą i najważniejszą instytucją turystyczno-kulturalną w Zabrzu. Od 2 kwietnia 2013 roku Muzeum stanowi jeden podmiot, powstały po połączeniu Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” i dotychczasowego Muzeum Górnictwa Węglowego, które miało swoją siedzibę w dawnym gmachu starostwa powiatowego przy ul. 3 Maja 19. W skład nowej instytucji wszedł także kompleks Sztolnia Królowa Luiza, który po kompleksowej rewitalizacji stał się obok kopalni „Guido” jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta Zabrze. Kompleks ten składa się z wyrobisk kopalni „Królowa Luiza” oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Muzeum Górnictwa Węglowego posiada bogatą ofertę turystyczną i muzealną, zorientowaną przede wszystkim na odkrywanie górniczego dziedzictwa regionu. Na zwiedzających czekają trasy najgłębszej udostępnionej dla ruchu turystycznego kopalni węgla kamiennego na świecie, a w nich wiele atrakcji, związanych zarówno ze współczesnym, jak i historycznym górnictwem. Muzeum prowadzi także działania o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, organizując koncerty, przedstawienia teatralne, imprezy plenerowe i uroczystości związane z górnictwem, a także lekcje dla młodzieży szkolnej, realizowane w podziemiach autentycznej kopalni.

 

http://bilety.kopalniaguido.pl 

Galeria

Wydarzenia

 • Poniedziałek, 13 styczeń 2020 09:00

  Ferie w mieście mogą być fajne.
  Ale... lepsze będą ferie pod miastem!

   

  Zwiedzaj zabrzańskie podziemia i przeżyj podziemną przygodę!
  Tradycyjne zwiedzanie czy szalona przygoda z Tytusem, Romkiem i Atomkiem? Wybór należy do Ciebie.

   

  W czasie rodzinnego zwiedzania dowiesz się czy przeszłość planety Ziemia ma coś wspólnego z podziemnymi korytarzami, zostaniesz prawdziwym geologiem i odwiedzisz karboński las. To nie wszystko!

   

  Tylko u nas weźmiesz udział w najbardziej wkręconej lekcji geografii, przejedziesz się pewnym, niekonwencjonalnym pojazdem i sam wykonasz przekrój Ziemi. :)

   

  W celu uatrakcyjnienia zwiedzania dla dzieci i młodzieży postanowiono osadzić je w tematyce utworów z serii Tytusa, Romka i A’Tomka. Celem uzasadniającym sięgnięcie po kultowych dla polskiej popkultury bohaterów jest przekazanie wiedzy geologicznej i górniczej w sposób przystępny, atrakcyjny i interesujący dla młodego odbiorcy. Istotny jest również fakt, iż elementy fabuły Księgi XV Tytus geologiem i Księgi XI Ochrona zabytków są tożsame z realizowanymi  założeniami edukacyjnymi. W ramach lekcji edukacyjnej przygotowanej z okazji ferii zimowych 2020 przekazane zostanie  jak istotną rolę odegrał węgiel i kopalnie dla kształtowania świadomości kulturowej i tożsamości regionalnej Górnego Śląska.

   

  Wyrusz w zapierającą dech w piersiach podziemną przygodę razem z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem! Kopalnia to idealne miejsce do przetestowania niesamowitych środków transportu, odkrycia sekretów kryjących się we wnętrzu Ziemi i doskonałej zabawy. Wwierć się w sam środek niesamowitych zdarzeń i przeżyj je razem z bohaterami kultowego komiksu.

   

  Program zwiedzania podziemi:

  - podziemne poszukiwanie śladów przeszłości planety Ziemi

  - zdobycie sprawności geologa

  - odwiedziny lasu karbońskiego

  - wkręcona lekcja geografii

  - przejazd niekonwencjonalnym pojazdem

   

  * Dodatkowo dla grup zorganziowanych przewidziano cykl warsztatów odbywających się na powierzchni, na których będzie można wykonać samodzielnie przekrój planety Ziemia!

   

  BO JAK FERIE W MIEŚCIE, TO TYLKO W SZTOLNI KRÓLOWA LUIZA W ZABRZU! :):)

   

  Informacje dodatkowe:

  Data- 13.01-23.02.2020r.

  Bilet- 35 zł

 • Czwartek, 2 styczeń 2020 09:00

  W 2019 roku Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu została uhonorowana najbardziej prestiżowym na arenie międzynarodowej wyróżnieniem – Grand Prix i Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego / Nagrodą Europa Nostra w kategorii konserwacja. Sztolnia jest jedynym obiektem, związanym z dziedzictwem poprzemysłowym w kraju, uhonorowanym w tak wyjątkowy sposób.

   

  Czytaj więcej o nagrodzie: https://muzeumgornictwa.pl/aktualnosci/230-sztolnia-krolowa-luiza-w-zabrzu-wsrod-laureatow-grand-prix

   

  Przy tej wyjątkowej okazji chcemy podzielić się radością – i przyznaną nagrodą finansową - ze wszystkimi mieszkańcami Zabrza. W związku z czym przygotowaliśmy dla nich dedykowaną promocję na zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w formule 1+1.

   

  Dlaczego akurat Trasa Turystyczna? Kilkadziesiąt metrów pod ulicami Zabrza znajduje się sieć korytarzy i dawnych wyrobisk, które powstały tylko i wyłącznie dzięki pracy ludzkich rąk i w taki sam sposób zostały zrewitalizowane!

   

  Rozpoczynająca się w zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej podziemna podróż kompleksowo prezentuje cały nagrodzony obiekt i proces jego rewitalizacji. Trzy godziny zwiedzania to opowieści o ludziach i czasach kiedy Sztolnia powstawała i działała… To również spacer chodnikiem wykutym w całości w pokładzie węgla, współczesne maszyny i urządzenia górnicze prezentowane w ruchu- Podziemny Park Maszyn Górniczych czy wizyta w porcie pod ziemią.

   

  Na czym polega promocja 1+1? Każdy, kto zakupi jeden bilet normalny zabiera ze sobą drugą osobę GRATIS! ( to my za nią zapłacimy).

   

  Warto się pospieszyć – oferta obejmuje pierwszych 3000 Zabrzan, którzy zarezerwują zwiedzanie.

   

  Do zobaczenia na trasie! Szczęść Boże ;)

   

  Bilety dostępne na https://bilety.kopalniaguido.pl/ od 2 stycznia 2020.

 • Sobota, 30 Listopad 2019 00:00

  Barbórka to wyjątkowe święto dla wszystkich górników, wybierz się na Barbórkową Szychtę i dowiedz się dlaczego ;)


  Poznaj tradycje związane z obchodzeniem tego święta, zobacz jak trudna bywa praca górnika i przeżyj niezapomnianą przygodę w podziemiach Sztolni Królowa Luiza.

   

  Załóż hełm, zejdź pod ziemię i... chwyć do ręki kilof! ⚒

   

  Tak rozpoczyna się nasza Barbórkowa Szychta,a dalej...

  W programie po za niezapomnianą podziemną przygodą min: poznanie tradycji górniczych, narracja dostosowana do wieku grupy, górniczy upominek i wiele innych atrakcji, które na długo zapadną Ci w pamięci!

   

    

  Informacje dodatkowe:

  Oferta trwa od 30.11. – 6.01.2020r.

  Czas zwiedzania: ok. 1 godz.

  Bilet: 30 zł.

  Rozpoczęcie trasy: ul. Mochnackiego 12

  Rezerwacja tel. 32 271 40 77

  Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę internetową https://www.sztolnialuiza.pl/

 • Poniedziałek, 5 Sierpień 2019 00:00

  Fascynująca przygoda wśród historycznych wyrobisk górniczych i niezapomniana wyprawa w głąb Ziemi – tylko w Sztolni Królowa Luiza!

  Dlaczego Sztolnia Królowa Luiza?

  Tylko tu:

  • odkryjesz prawdziwe Źródło Śląska,
  • odbędziesz niezapomnianą wyprawę w głąb Ziemi,
  • odkryjesz tajemnice wydobycia czarnego złota,
  • zobaczysz ogromne maszyny górnicze w ruchu,
  • zobaczysz najgłębiej położony podziemny port,
  • poznasz baśniowe śląskie postacie - Utopka i Skarbnika,

  i wiele, wiele więcej….

  Czekamy na Ciebie!

   

  Podziemna Trasa Wodna

  Zabrze, ul. Maurycego Mochanckiego 12 (daw. Sienkiewicza 43)

  Najbardziej zróżnicowana i wyjątkowa trasa. Fragment górniczych, historycznych wyrobisk pokonasz pieszo, a 1100 metrów przepłyniesz łodzią.

  2 km – 2 godziny

  Podziemna Trasa Turystyczna

  Zabrze, ul. Wolności 408

  Wybierając Trasę Turystyczną odkryjesz tajemnice podziemnego Zabrza, odbędziesz wyjątkową podróż przez niekończącą się sieć korytarzy i dawne wyrobiska, które powstały jedynie za sprawą siły ludzkich rąk.

  1,5 km- 3 godziny

   

  Podziemna Trasa Rodzinna

  Zabrze, ul.Maurycego Mochanckiego 12 (daw. Sienkiewicza 43)

  Niezwykła przygoda, łącząca doświadczenie autentycznych podziemi kopalni i ogromnych maszyn górniczych ze świetną zabawą i nauką, dostępna już dla najmłodszych turystów!

  1km- 1,5 godziny

 • Poniedziałek, 29 Lipiec 2019 00:00

  Wstęp tylko 1 zł!!!!! ZAPRASZAMY 

  Park 12 C to miejsce łączące wymiar edukacyjny i rozrywkowy. Mieści się przy ulicy Maurycego Mochanckiego 12 (daw. Sienkiewicza 43) w Zabrzu nad dawną kopalnią szkoleniową. Park 12 C to interaktywna wystawa składająca się z urządzeń i wynalazków wykorzystujących siłę czterech żywiołów. W dalszej części parku 12C znajduje się także strefa rozrywkowa gwarantująca wypoczynek przy grillu.

  To świetny sposób na spędzenie casu i poznanie urządzeń opartych na podstawowych prawach fizycznych. Co można zobaczyć w Parku 12 C? Oto kilka czekających na Ciebie atrakcji:

   

  Labirynt – praca górnika nierozerwalnie związana jest z żywiołem ziemi. Każda kopalnia węgla kamiennego stanowi sieć korytarzy i szybów, umożliwiających wydobycie cennego surowca na powierzchnię. W naszym parku 12 C również czeka na Ciebie labirynt, który nawiązuje do sieci korytarzy i przekopów górniczych. Labirynt wznosi się na wysokość 150 cm. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży. Jeśli ktoś zgubi się w naszym labiryncie, z łatwością może się z niego wydostać stosując zasadę prawej ręki (mając zawsze ścianę po prawej stronie, trafisz do jednego z trzech wyjść). Rodzice za pomocą specjalnych kładek umieszczonych nad ścianami labiryntu mogą pomóc pociechom w poruszaniu się po labiryncie. Czy uda Ci się dotrzeć do środka labiryntu?

   

  Zegar słoneczny, słoneczna fontanna – na terenie naszego parku 12 C znajdziesz także bardzo ciekawy i dokładny zegar słoneczny. Wystarczy, że staniesz się jego wskazówką, a z pomocą słońca odczytasz dokładny czas. Przy tym eksponacie poznasz podstawowe zjawiska astronomiczne związanie ze zmianą pór roku, a także metody obliczeń matematycznych wykorzystujących zjawisko rzutowania cienia. Innym obiektem wykorzystującym moc żywiołu ognia jest słoneczna fontanna. Na jej przykładzie poznasz działanie ogniw fotowoltanicznych przetwarzających energię słoneczną w energię elektryczną niezbędną do pracy pompy wodnej zasilającej naszą fontannę.

   

  Śruba Archimedesa – to wynalazek Archimedesa, który wykorzystywany był już w starożytności! Za pomocą prostej konstrukcji śruby umieszczonej w zamkniętej rurze transportowano wodę. Maszyna ta służyła m.in. w Holandii do osuszania terenów znajdujących się poniżej poziomu morza. W strefie żywiołu wody czeka na Ciebie także wiele innych maszyn wykorzystujących siłę wody do transportu czy pozyskiwania energii elektrycznej.

   

  Wiatrak amerykański – z pewnością widzieliście niejedną taką budowlę w westernach, czy innych amerykańskich filmach, których akcja rozgrywała się na prerii. Wiatrak amerykański wykorzystuje siłę wiatru. Zasada jego działania jest bardzo prosta i stosowana także dzisiaj! Z pomocą ogromnego wiatraka amerykańscy farmerzy pompowali wodę, którą nawadniali swoje pola uprawne.

   

  Wszystkie eksponaty znajdujące się w naszym Parku 12 C wymagają interakcji uczestników, dlatego oprócz walorów edukacyjnych stanowią świetną zabawę dla najmłodszych.

   

  Na terenie paru 12 C znajduje się także mini kopalnia węgla kamiennego, gdzie dzieci mogą bawić się w górników i za pomocą ruchomych maszyn wydobywać „węgiel” na powierzchnię. Zapraszamy do zapoznania się z naszą trasą turystyczna Bajtel Gruba.

 • Poniedziałek, 1 Lipiec 2019 08:00

  Szukasz pomysłu na spędzenie wakacji?

  Chcesz znaleźć ukojenie w upalne dni, spędzić deszczowe popołudnie w niebanalnym, jedynym takim miejscu w okolicy?

  Zapraszamy do zwiedzania podziemnych tras w Sztolni Królowa Luiza

   

  Podziemna Trasa Wodna

   

  To nasza najnowsza, hitowa atrakcja, najbardziej unikatowa i zróżnicowana trasa. To też najdłuższa tego typu podziemna trasie w górnictwie węglowym. Zobaczyć tu można podziemne porty i mijanki, a odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach wyjątkowy światłocień podkreślają magię podziemi. Trasa częściowo przebywana pieszo, a częściowo podczas ponad kilometrowego spływu łodzią pod ulicami Zabrza.

  Podziemna trasa rodzinna

  Niezwykła przygoda, łącząca doświadczenie autentycznych podziemi kopalni i ogromnych maszyn górniczych ze świetną zabawą i nauką, dostępna już dla najmłodszych turystów (od 4 roku życia).Podziemne zwiedzanie zachwyci i zafascynuje zarówno dorosłych, jak i najmłodszych uczestników. Tylko tu można spotkać Skarbnika, opiekuna i strażnika górników, przejść przez wąskie i niskie górnicze korytarze i poczuć, jak trudna jest praca pod ziemią. Na trasie można obejrzeć ogromne maszyny wydobywające węgiel.

  Podziemna trasa turystyczna

  Niemal trzy godziny fascynującej, podziemnej podróży przez czas i przestrzeń, historię techniki górniczej, od pierwszych kilofów do ogromnych kombajnów górniczych. Ta trasa to wyjątkowa podróż przez niekończącą się sieć korytarzy i dawne wyrobiska, które powstały z użyciem jedynie siły ludzkich rąk. To powieść o tym, jak powstawał dzisiejszy Śląsk i jak ogromny wpływ na jego rozwój miało górnictwo węgla kamiennego. Trasa pokazuje jak ciężko i z wykorzystaniem jakich narzędzi pracowali górnicy w XVIII wieku i współcześnie. Zwiedzanie obejmuje przejście przez chodnik wykuty w całości w pokładzie węgla, a przewodnik dzieli się wieloma ciekawostkami związanymi z procesem rewitalizacji Sztolni.

  Po zwiedzaniu zapraszamy do niezwykłego Parku 12C. Młodzi odkrywcy skorzystają tam z edukacyjnych instalacji, a rodzice zrelaksują się na plaży z leżakami. Park wyposażony jest także w małą gastronomię i stanowiska do samodzielnego grillowania. Tuż obok znajduje się także Park Techniki Wojskowej, gdzie macie okazję obejrzeć prawdziwy, wojskowy sprzęt, w tym autentyczny czołg T72!

   

  Tyle wrażeń i jeszcze więcej czeka na Was w Sztolni Królowa Luiza!

   

   

  - W podziemia zapraszamy dzieci już od 4 roku życia,

  - Zalecamy odpowiedni ubiór (polar) i pełne obuwie z płaską podeszwą,

  - Ceny już od 25 zł
  Wcześniejsza rezerwacja lub zakup biletu online są obowiązkowe. https://bilety.kopalniaguido.pl/